Bir web sitesi yaptırmak istediğinizde web sitenizin nasıl olacağına karar verdikten sonra mutlaka bir web tasarımcı bulmanız gerekmektedir. Web tasarım firmalarında fiyatların yüksek olması bir Freelance (serbest) çalışan birini bulmanız gerekmektedir. Bulduğunuz kişinin ne kadar güvenilir olduğu ve ne kadar temiz bir iş çıkaracağını bilmeniz daha önceden yaptığı web sitelerini incelemeniz sizler için faydalı olacaktır.

Sitelerin nasıl yapıldığını anlamak için birkaç ip ucu ise Google PageSpeed ve Gtmetrix gibi sitenin hızını ölçebileceğiniz siteleri kullanarak yaptığı sitelerin hızını ölçebilirsiniz. Sitelerin hızının 5 saniye olması Google arama motorlarında daha hızlı çıkmasını sağlamaktadır.

Sitenin diğer bir araştırılması gereken işlemi ise sitenin seo puanının incelemeniz olmalıdır. Sitelerde kullanılan H1, H2 tagları img Alt tagları gibi sitelerin Google sıralamalarıdna üst sıralarda çıkmasını sağlayan önemli özellikleri kontrol ederek kendinize ön inceleme yapabilirsiniz

Yaptırmak istediğiniz sitenizin sizin istediğiniz özelliklerin olması herkesin kullandığı bir tasarım olmaması veya Türkiye üzerinde çok fazla kullanılmamış olması sizin daha uzun süre bu tasarımı kullanmanızı sağlayacaktır ve her yıl web sitesi yaptırmak yerine en az 3 yıl kullanmanızı sağlayarak para tasarrufu yapabilirsiniz.

Freelance Web Tasarım yaptıracağınız kişi ile mutlaka sözleşme yaparak kendinizi güvenceye alınız. Sözleşmede Web sitenizin dosyalarının sizde olmasını isteyin ilerleyen zamanlarda sitenizi yapan kişi ile anlaşamadığınızda veya kişi ile irtibatınız kopması halinde size verilen kaynak kodları bir sunucuya yükleyerek kendi sitenizi kendiniz yönetebilirsiniz. Hosting (Sunucu) olarak kendi sunucularınızı kullanın sunucunuz yok ise sözleşmede yıllık fiyatı ve yılda ne kadar ücret zammı olacağını belirleyiniz. Hosting teknolojisi sürekli fiyatlarının değişebileceği için sözleşmenizde yazan fiyatın üstünde fiyat teklif edemezler kendiniz tasarruf edebilirsiniz.

Freelance Web Tasarım işinizi yapacak kişiye düzenlemelerinizin tamamını yapmasını isteyin sözleşmenizde belirtiniz. Sözleşmede olmayan düzenlemeler için 3 – 4 (maksimum) düzenleme talebi alınacaktır bu işlemler sizin istediğiniz tasarım dışında olması halinde hoşunuza gitmeyen durumlarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Web sitenizi yaptırmadan önce mutlaka iyice araştırma yapın ve bütçenize uygun güvenilir kişiyi bulmanız gerekmektedir. Güvendiğiniz ve anlaşamadığınız kişiler ile çalışmayınız.