Freelance Web Tasarım hizmeti veren bireyler genellikle sizlerin bir kurumdan aldığınız hizmeti kendisi evden yapmakta olan kişileridir. Bu kişiler ile kurumlar arasındaki en büyük fark kurumlarda karşınıza çıkacak kişilerin daha fazla olmasıdır bu nedenle kurumsal firmaları tercih edilme daha fazla olmaktadır. Herhangi bir web tasarım firmasında çalışmakta olan kişinin aynı işi evden daha ucuza ve daha fazla detaylı olarak yapması sizler için avantajlıdır anca bazı kişilerin bu iyi niyetinizi suiistimal etme olasılığı oldukça fazladır. Yaptırma istediğiniz web sitesini ilk önce kafanızda oturtmanız ve daha sonra yaptırmak istediğiniz kişiyi belirlemeniz gerekmektedir bu sayede web siteniz hem daha hızlı hem de daha iyi sonuçlar ile sizin olacaktır. Web sitenizi yaptırmak istediğiniz kişinin referansları ve yaptığı işleri iyice incelemeniz daha sonrada detaylı olarak konuşmanız gerekmektedir. Örneğin bu kişi ile anlaştığınızda web sitenizin dosyalarının sizde kalmasını isteye bilirsiniz. Web sitenizin dosyalarının güvenli bir ortamda yedeğinin alınarak bir sunucuda bulundurulması gerekmektedir. Web sitelerinin yapısı bakımından sunucu seçimi kullanılan kodlar ile uyumlu çalışacak sunucu seçimi yapılması web sitesinin ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Web sitelerinde Sözleşme

Web sitesi yaptırmak istediğiniz kişi ile anlaştığınızda web sitenizin yapımı öncesi ve sonrası işlemlerin güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Web sitesini anlaştığınız kişi ön kaparo aldıktan sonra işlerinizi yapmaya bilir ya da işinizi çok fazla geciktirebilir. Bunu için sözleşme ile kendinizi güvence altına almalısınız.

Web Siteleri Nasıl Olmalıdır?

Bir freelance çalışan web tasarımcı ile anlaştığınızda web sitenizin SEO ayarlarını yapılmış olması web sitesinin hızı gibi birçok kriter ile Google gibi arama motorlarında üst sıralarda kalmanızı sağlayacak ufak tefek işlemleri vardır bu işlemleri bilmiyorsanız dolandırılmanız söz konusu olabilir.

Web sitelerinin hızı ve güvenliği kullanıcı dostu olması arama motorlarının çok fazla dikkat ettiği kriterler arasında yer almaktadır. Herhangi bir firmaya dahi web sitesi yaptırsanız ya da hazır paket bir web sitesi aldığınızda dahi web sitelerinin hızı arama motorlarının istediği kriterleri desteklemesi web sitelerinin kullanışlı olması için büyük önem arz etmektedir.

Web sitelerinin SEO kontrolü

Bazı web siteleri bu işlemi sizin adınıza yapmaktadır örneğin arama motoruna seo analiz diye arattığınızda web sitenizin seo puanı hatalı ya da eksik yapılmış olan sorunları sizler için listelemektedir. Web sitenizi yapan kişi ya da kurum ile bu eksiklerin giderilmesi halinde arama motorlarında daha fazla rakip sitelerin üstünde web siteniz yer alacaktır.

Dosyalarınızı İsteyin

Bir web sitesi yaptırdığınızda web sitenizin bir yedeğini mutlaka sizde kalması sizin için çok önemlidir çünkü web sitesini yaptırdığınız kişi ya da kurumun hosting fiyatlarına faiş bir zam yapması halinde web sitenizin dosyalarının kopyası sizde kalacağı için istediğiniz yerden bir hosting paketi alarak cüzi bir ücret karşılığında kurulum yaptıra bilirsiniz.